7 Mart 2010 Pazar

Emekli Sandiği Ölüm Yardimi

Merhabalar ;

Emekli Sandiği Ölüm YardimiToplum içinde en çok merak edilen konulardan birisi olan ölüm parası konusunu sizlerle paylaşacağız.

Genelde halkımız arasında yanlış bilgilendirme ile sürekli yanlış bilgiler yayıldı. Biz de bunun düzeltilmesinde katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

İşte ölüm yardımı ve ölüm parası ile ilgili yazılı hususlar :

Ölüm yardımı öncelikle emeklinin sağlığında verdiği beyannamede gösterdiği kişiye ödenir. Beyanname vermemiş ise eşine, eşi bulunmuyorsa çocuklarına, çocukları da bulunmuyorsa ana ve babasına, onlar da bulunmuyorsa kardeşlerine yapılır. Ölüm yardımının yukarıda açıklandığı şekilde ödenmesi mümkün değilse, masrafları kendilerinin yaptığını belgeleyenlere, ölüm yardımı tutarını geçmemek üzere ödenir.

01.01.2006 tarihinden itibaren ödenmekte olan ölüm yardımı tutarı 810 TL.’ dir. Ancak ölenin almakta olduğu aylık miktarının (makam, temsil veya görev tazminatı tutarları hariç) sözkonusu tutardan fazla olması halinde ölüm yardımı aylık miktarı üzerinden ödenir.

Emekli Sandiği Ölüm Parası

1 yorum:

  1. annem ve babam vefat etti.ben şehit ablasıyım kardeşimden maaş alıyorlardı bana bağlanmadı. acaba ölüm parası alabilirmiyim.nereye başvuracağım.

    YanıtlaSil